Marstall Fohlen-Milchpulver mleko za žrebička je mleko v prahu, ki odlično dopolnjuje ali v celoti nadomešča kobilje mleko.
Recept vsebuje dodatne količine lizina, vitamina C in bakra. Mleko v prahu za žrebičke Marstall zagotavlja sesnim žrebetom vsa pomembna hranila. Če mati kobila daje malo ali nič mleka, ne sprejme svojega žrebeta ali celo pogine med porodom, je mleko v prahu Marstall popoln mlečni nadomestek.
Sestava je prilagojena sestavinam naravnega kobiljega mleka po najnovejših znanstvenih dognanjih. Mleko v prahu Marstall je bogato z laktozo, lizinom in vitaminom C. Zaokroženo z visoko vsebnostjo bakra, ki podpira normalen razvoj sklepov, je mleko v prahu visokokakovosten mlečni nadomestek, ki ga žrebeta zlahka sprejmejo.
Sestava Marstall mleka v prahu za žrebičke: Posneto mleko v prahu (48,00%), sirotka v prahu (32,50%), rastlinska maščoba (rafinirana palmova, kokosova) (10,50%), glukoza (5,00%), kalcijev format (1,50%), laneno olje (0,50%), posebna predmešanica lizina, vitaminov in elementov v sledovih (2,00%).
Navodila o količini in pripravi mlečnega nadomestka so priložena vreči.
10 Marstall nasvetov za hranjenje in rejo žrebet brez matere:
Fohlen-Milchpulver in načrt hranjenja sta po najnovejših znanstvenih dognanjih prilagojena količini mleka med laktacijo in sestavi kobiljega mleka. V primerjavi z naravno rejo žrebe dobi vse potrebno z Marstall Fohlen-Milchpulver!Fohlen-Milchpulver, bogat z laktozo, lizinom in vitaminom C, itd., je primerljiv naravni, prvi hrani dojenega žrebeta. Vsebuje visoko zalogo bakra, ki dokazano prepreči krušenje/poškodbe sklepov. Fohlen-Milchpulver je visokokakovosten izdelek, koristen mlečni nadomestek, ki ga žrebeta zlahka sprejmejo.
- Količina hranjenja: Pri vzreji brez matere skupna količina pitja v 24 urah na začetku ne sme preseči 10% telesne teže. Vendar v obdobju aklimatizacije od 10 dni lahko zaužije do 20 – 25% telesne teže. Načrt hranjenja Marstall upošteva to pravilo.
- Pogostost hranjenja: Pogostost hranjenja je odvisna od starosti in stanja žrebeta. V 1. tednu življenja je treba žrebeta napajati vsaki 2 uri, z največ 4 urami počitka ponoči. V 2. tednu življenja žrebe potrebuje stekleničko le vsake 3-4 ure. Nočni odmori ne smejo presegati 6 ur. Na splošno: čim šibkejše je žrebe, tem pogosteje je treba napojiti v majhnih količinah.
- Kobilji iztrebki (vitamini B): Običajno žrebeta spontano zaužijejo nekaj svežih kobiljih iztrebkov, da svojo črevesno floro »cepijo« s pravimi mikrobi in jih tudi oskrbijo z vitamini B. Pri žrebetih, ki so vzrejena brez matere, je treba mladi živali v absorpcijo ponuditi sveže odstavljene iztrebke zdravega, odraslega konja. Poleg tega Marstall Fohlen-Milchpulver zagotavlja žrebetu potrebne B-vitamine.
- Družbeni stiki: Zlasti pri žrebetih, ki se redijo brez matere, je treba poskrbeti, da so vključeni v čredo že v zgodnji fazi, kjer se lahko naučijo socialnega vedenja in spretnosti.
- Gibanje: Ne glede na to, ali je žrebe brez matere ali ne, je svobodno nemoteno gibanje (tudi v zimskih mesecih!) najboljši in najpomembnejši predpogoj za zdrav razvoj celotnega sistema za podporo drže, torej za prožne mišice, vezi in sklepe!
- Odstavitev: Ker so žrebeta, ki se redijo brez matere, običajno zaradi stroškov in praktičnosti odstavljena prej (3. – 5. mesec), jih je treba čim prej navaditi na koncentrirano krmo. Zato jih je potrebno že od 2. tedna življenja navaditi na visokokakovosten starter za žrebičke. Sam zdrobljen oves ne zadosti visokim zahtevam po potrebni količini in kakovosti beljakovin. Žrebe naj se na splošno odstavi šele, ko je dobro razvito in absorbira zadostne količine vlaknin in starterja/žit. Za normalno rastoče toplokrvno žrebe (3. – 5. mesec) s pribl. 160–240 kg bi bilo to približno 1,5–2 kg starterja/müslija na dan. Poleg tega mora biti odstavljanje počasno in neprekinjeno. Zato dnevne količine mleka/obroka ne zmanjšujte prehitro!
- Krma: žrebeta začnejo uživati trdo krmo že v prvih dneh svojega življenja. Travno in mlado listnato travniško seno mora biti torej na voljo že v 1. tednu življenja.
- Starter za žrebeta: nedavne študije so pokazale, da žrebeta zaužijejo manj dopolnilne krme, kot se je prej domnevalo (Mack, 2008). Zato mora biti starter zelo koncentriran in visoko prebavljiv ter vsebovati kakovostne beljakovinske sestavine z visoko vsebnostjo potrebnih aminokislin.
- Minerali: Uravnotežena preskrba s kalcijem, fosforjem, bakrom, cinkom, manganom in selenom je nujno potrebna, da preprečimo razvojne motnje! Visokokakovostni starterji zelo dobro pokrivajo zahteve. Samo stisnjeni oves tukaj ni dovolj! Za vsako ceno se je treba izogniti nenadzorovanemu dostopu do lizalnih kamnov! Mineralne krme se ne sme hraniti v prosti izbiri.
- Voda: Za zgodnji razvoj je potrebno vodo dajati skupaj z dopolnilno krmo od 2. tedna življenja. Lahko je na voljo v prosti izbiri.